Historia
Reksia
Bez tego sympatycznego psiaka nie byłoby znanej od pokoleń kreskówki dla dzieci, która powstawała w latach 1967-1990 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata zrealizowano 65 filmów animowanych z udziałem kultowego czworonoga, w tym 18 zrealizował sam Lechosław Marszałek, który był autorem większości scenariuszy.

Reksio to czworonożny bohater popularnej kreskówki - jest niedużym kundelkiem, jasnej sierści z jedną ugrową łatką na oku i uchu, a drugą na grzbiecie. Cechuje go wieloletnia łatwość wzbudzania sympatii wśród najmłodszych telewidzów dobranocki.


Filmy z jego udziałem dotyczą nie tylko przygód jego samego, ale także przyjaciół z podwórka, między innymi kur, kogutów, kotów, ptaków czy innych psów. Piesek mieszka na podwórku w budzie, tuż przy domu właścicieli. Buda jest w pełni umeblowana, jest w niej łóżko z pierzyną, komoda z książkami, zapas kości oraz kilka drobiazgów o wartości sentymentalnej, w tym zdjęcie Reksia, kiedy był jeszcze niemowlakiem.

Reksio potrafi rozmawiać nie tylko ze zwierzętami z podwórka, ale również z ludźmi, dzięki czemu nosi przydomek „Poliglota”. Bardzo lubi bawić się ze swoim najmłodszym właścicielem, chłopczykiem o bujnej czuprynie. Jest bardzo przyjaznym i sympatycznym psiakiem, jednak ze względu na częste drzemki, które sobie ucina, nie lubi hałasu, o co na podwórku pełnym zwierząt, a w szczególności rozgdakanych kur, nietrudno. Wpada wówczas w gniew, który na szczęście szybko mija. Silniejszych rozsądnie omija, nie zaczepia, ale kiedy zajdzie taka potrzeba, w porę interweniuje w obronie słabszych. Reksio cieszy się poważaniem podwórkowych przyjaciół, często zaprowadza porządek wokół własnej budy, staje się rozjemcą w podwórkowych sporach, a także pomaga tym zwierzętom, których spotkała jakaś przykrość. Piesek ten jest bowiem bardzo czuły na krzywdę innych, zwłaszcza bezbronnych zwierząt, będących obiektem żartów, a owej czułości uczy kolejne pokolenia najmłodszych widzów.